Kutya az autóban - Utazás biztonságosan
Sok gazdi utazik a kutyával autóban. Ha te is sokat viszed kedvencedet rövidebb-hosszabb utakra, akkor jó, ha tudod, hogyan tudod őt biztonságosan szállítani. Azzal sem árt, ha tisztában vagy, hogy milyen szabályokat írnak elő itthon vagy külföldön a kutya szállítására.
A Petcast podcast önálló adást szentelt a témának, a vendég Ruskó Beatrix, egy gyakorlott utazós gazdi, aki rendszeresen járja az országot és megy külföldre négy border collijával.
Bea már az első border collijánál, Amynél célzottan olyan megoldást keresett, hogy a kutya teljes biztonságban utazhasson az autóban. Ezért kimondottan fém boxot keresett, azon belül is olyat, amit töréstesztelt.
Sokféle megoldás létezik a kutya elhelyezésére az autóban, Bea szerint egy biztos: felelős gazdi nem utazik úgy a kutyájával, hogy az nincs helyhez kötve. A KRESZ is azt írja elő, hogy a kutyát rakományként kell rögzíteni az autóban. Ruskó Beatrix véleménye szerint a biztonsági övhöz rögzíthető hámok vagy a rögzített utazó táskák teljesen jó megoldások akkor, hogyha csupán az a cél, hogy egy helyben tartsuk a kutyát. Ha nem szeretnénk, hogy elmászkáljon a kocsiban. Hasonló funkciót töltenek be az autóba felépíthető rendszerek, a csomagtérbe szerelt elválasztók, rácsozatok. Viszont azt tudni kell, hogy egy esetleges ütközéskor ezek a megoldások nem nyújtanak maximális biztonságot, hiszen nincs védve a kutya. Ez a textil vagy műanyag boxokra is igaz, ahogyan a szobakennelekre is. Aki sokat autózik, akár külföldre is, annak ezért érdemes megfontolnia egy, akár töréstesztelt fém boksz beszerzését, amit rögzíteni is lehet az autóba.
Sok videót, fotót látni kutyával ölben utazó sofőrökről, vagy olyanokról, akiknél le-föl mászkál a kutyus. Ezzel egyrészt jogszabályt sértünk, hiszen nincs rakományként kezelve az állat. Másrészt a saját és utastársaink életét is kockáztatjuk, mert ütközésnél már egy ötkilós állat is bowling golyóként ütheti meg az embert, súlyos sérüléseket okozva. Ha a kutyának nincs fix helye az autóban, akkor egy ütközés vagy borulás során kieshet, kiugorhat, súlyosan megsérülhet vagy világgá szaladhat, illetve egy forgalmas úton akár tömegkarambolt is okozhat.
Mint Bea fogalmaz, ez nem riogatás, vagy az ördög falra festése, hanem ez a felelős gondolkodás: ne csináljunk butaságot, ne okozzunk feleslegesen bajt se a kutyánknak, se magunknak, se másoknak.
Az utazás előtt fontos gondoskodni a kutya útleveléről, a titer-tesztről, ha azt az adott ország jogszabályai előírják, és tájékozódni arról, milyen autós és egyéb szabályok vonatkoznak a kutyákra. Jó tudni, hogy nem minden határátkelőhelyen lehet például kutyával átmenni, erre is érdemes figyelni. Természetesen az autós utazáshoz, főleg, ha hosszú útra megyünk, időben hozzá kell szoktatni a kutyát. Ahogyan a boxhoz vagy egyéb utazó alkalmatossághoz.
Biztonságos utazást, szép nyarat nektek!
A Petcast podcast adását itt tudod meghallgatni: