A hőguta a kutya életébe kerülhet! Előzd meg a bajt!
Hőgutát bármelyik kutya kaphat, de a rövid orrú fajták még könnyebben túlhevülnek, mert vastag a szájpadlásuk, így nem tudják olyan hatékonyan hűteni a szervezetüket. De az idős és a beteg, valamint a túlsúlyos kutyák is nagyobb odafigyelést igényelnek ilyenkor, valamint a kölykök is!
A kutya csak a mancsán keresztüli izzadással és lihegéssel tudja hűteni a szervezetét, így nagyon könnyen túlhevülhet! Ezért meleg időben fogadd meg ezeket a javaslatokat:
- csak kora reggel és késő este sétáltasd, akkor is vigyél mindig vizet neki,
- ugyancsak ilyenkor játssz vele, dobálj neki, a gyerekeknek se engedd, hogy napközben nyúzzák,
- a közös futást vagy a biciklizést nyáron engedd el, keressetek inkább vizes aktivitást,
- ügyelj rá, hogy mindig legyen előtte elegendő víz,
- ha a kertben lakik, biztosíts számára árnyékos helyet, vagy a kánikulában engedd be a lakásba,
- ha a lakásban meleg van, hűtsd nedves törölközővel a lábait, ágyékát, de a ventilátort, légkondit ne irányítsd rá,
- és soha, egyetlen percre se hagyd az autóban!
Ismerd fel a tüneteket!
A kutyák normál testhőmérséklete 38-39 C°, és ha ez csak néhány fokkal megemelkedik, már életveszélyes állapotba kerülhetnek!
Ha a kutyád nagyon liheg, sokat fekszik az árnyékban, vagy a hűs járólapon, gödröt ás és belefekszik, biztos lehetsz benne, hogy nagyon melege van. Az alábbi tünetek viszont már hősokkra utalhatnak:
- szapora levegővétel
- forró test
- erős nyáladzás
- vörös íny
- kitágult pupillák,
- bágyadtság, levertség, elesettség
- szédülés, bizonytalan járás,
- reszketés, roham
- hányás vagy hasmenés,
- ájultság.
Ilyenkor a legfontosabb, hogy azonnal vidd árnyékba, hűvös helyre a kutyát, és kezdd el lehűteni!
Cselekedj!
Ha a kutya hőguta jeleit mutatja, azonnal cselekedni kell, mert ezen az állat élete múlhat! A túlhevülés felboríthatja a folyadékháztartást, zavart okoz a szív- és érrendszerben, ami a többi szervének működését is károsíthatja, beleértve az agyat.
A legfontosabb, hogy a kutyát azonnal vidd hűvös helyre, kezdd el hűteni, bármivel, ami nem nagyon hideg: ásványvízzel, csapvízzel, vizes törölközővel, ventilátorral. A legújabb kutatások* ellenzik a lassú, borogatásszerű hűtést, mert minél tovább marad magas a kutya testhőmérséklete, annál több kár keletkezhet. Ha magánál van, próbáld meg itatni, vagy a nyelvét-száját nedvesíteni, és hívd az állatorvost! Akkor is, ha csak enyhék voltak a tünetek, mert ő tudni fogja, kell-e bármilyen további lépés vagy vizsgálat az esetleges károsodás kiszűrésére.