Csodálatos kutyaorr 2. - Játékos fárasztás: A Nose Work
A kutyák alapvetően az orrukkal „látnak”, a szaglás az elsődleges érzékszervük. Az orruk érzékenysége össze sem hasonlítható az emberével: míg nekünk kb. ötmillió szaglósejtünk van, nekik – fajtától függően – 125-300 millió. A kutyák agyának 30 százaléka a szagfeldolgozást szolgálja, ez negyvenszer nagyobb terület, mint az ember esetében.
Tehát az agyuk harminc százaléka arra van, hogy a szagokat feldolgozza. Amikor a kutya megérzi egy levesnek, vagy egy pizzának az illatát, akkor ő nemcsak azt érzi, mint mi, emberek, hogy “de finom levesillat van”, hanem minden komponenst külön-külön is érez.
Ha találkoznak, vagy akár csak a nyomát érzik, akkor nagyon sok információt megtudnak a másik állatról. Képesek feldolgozni a hormonokat, feromonokat, hogy tudják, milyen a hangulata a másik kutyának például. Egyszerre tudnak befelé meg kifelé szimatolni, sőt a két orrlyukuk párhuzamosan működik, és mind a kettő külön-külön is tud “szaglászni”, így a szag irányát is sokkal könnyebben meg tudják határozni.
A mindennapokban is megfigyelhetjük ezt akár egy sétánál, vagy egymás szaglászásánál. De érdemes tudatosan kiaknázni a kutyák rendkívüli szaglását akkor is, ha csupán lefárasztani akarjuk őket, hiszen, ha az agyuk dolgozik, az számukra ugyanolyan megterhelő, mint amikor mi gondolkodunk. Például a nose work-kel, amit Vámosi-Nagy Nóra kutyatréner, a Hozz ki többet kutyádból és a Programok hat lábon alapító vezetője honosított meg Magyarországon, aki a Petcast podcast egyik adásában részletesen bemutatja ezt a kutyás aktivitást.
A nose workkel a kutyák ösztönös képességre, a szaglásra épít, ezért rendkívül egészséges számukra ez a fajta aktivitás, és sokkal könnyebb is őket ez által lefárasztani. A nose work a kábítószerkereső kutyák munkáján alapszik, de itt nyilvánvalóan nem kábítószert keresnek a az ebek, hanem bizonyos speciális, 100% tisztaságú illóolajakat. Az egész sport arról szól, hogy megtanítják a kutyának, hogyha azt a bizonyos szagot érzi, akkor jelezzen, mutassa meg, ugyanúgy, mint egy rendőrkutya, amikor kábítószert talál. A négy szag, amit használnak: az ánizs, a szegfűszeg, a ciprus és vetiver.
Maga a szagminta egy 100% tisztaságú vattára vagy egy fültisztító pálcika végére tett egy-két csepp illóolaj, amit általában kis fém tégelybe tesznek, ami ki van lyukasztva. A szagmintákat azután speciálisan erre a célra kialakított fadobozokba rejtik el. Nagyon figyelni kell az úgynevezett szagszennyezésre. Tehát ha hozzáérünk a szagmintához, lehet, hogy kívülről a kezünkre kerül. Ráadásul ezek a szagok “mozogna”, hat rájuk a légáramlás, a hőmérséklet. Ezekre is tudatosan készítik fel a kutyákat, illetve ezeket is figyelembe kell vennie a felvezetőnek.
A Nose Work-ban, hasonlóan más sportokhoz, fokozatosan nehezedő szinteken dolgozhatnak a kutyák: egy bizonyos szint fölött már nagyobb területen kell keresni, több szagot kell keresni, esetleg nem tudjuk, hogy hány szag van az adott területen elrejtve. Vámosi-Nagy Nóráék vizsgarendszerében négy ágazat van: a beltéri keresés, a kültéri keresés, az elásott keresés ( ahol homok vagy víz alá van betéve ez a szag), és a “csomagátvizsgálás”, ahol eleinte dobozokban, később táskák között kell a kutyának megtalálnia a szagot. De a tanfolyam végén minden gazdi kap egy szagmintát, amivel ezt otthon is lehet gyakorolni.
A nose workkel a kutyák elsősorban nem fizikailag, hanem mentálisan fáradnak el, ezért akár idős kutyáknak is ajánlott ez a sport.
A Petcast podcast adását itt tudod meghallgatni: