Blog

Csodálatos kutyaorr 1. - A mentőkutyák világa

Petcast
Petcast
Csodálatos kutyaorr 1. - A mentőkutyák világa

Általános probléma, hogy az emberek kutyát általában teljesen zsigeri módon választanak, általában ránézésre. Pedig a megfelelő kutyafajta kiválasztása akkor is fontos, ha csupán egy házi kedvencet szeretnénk magunk mellé. Akkor meg elengedhetetlen, ha terveink vannak, például mentőkutyázni szeretnénk.

Az egyik legtapasztaltabb hazai mentőkutyás, Leczki Sarolta, a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány elnöke mondja ezt a Petcast podcast vendégeként, és érdemes rá hallgatni, hiszen mindent tud ezekről az izgalmas, veszélyes és felelősségteljes munkát végző állatokról, mert maga is napi szinten velük dolgozik. 

Mielőtt kutyát választunk, elsősorban saját magunkkal kellene tisztában lennünk. Mik az igényeink, milyen az életformánk, mit szeretünk csinálni, mit nem, mennyi szabadidőnk, energiánk van. És ezután kellene csak kiválasztani azt a fajtát, amelyik aktivitásában, céljaiban, ösztönkészletében alkalmas lehet arra az életre, amit élünk. Ebben az esetben már sokkal könnyebb lenne az adott kutyához sportot, munkát választani, hogy mi az, ami mind a kettőnknek jó - hangsúlyozza Leczki Sarolta.

Itt is nagyon fontos, hogy objektíven nézzük a kutyánkat és saját magunkat. Mi a legjobb munka vagy sport a kutya számára ahhoz, hogy levezesse az energiáit és ahhoz, hogy jól érezze magát az életben? Ez lehet az egyik út, és akkor a kutyát kell felmérni, és a kutyához kell célt választanom. A másik út pedig az, amikor látom, hogy mit akarok elérni. Például mentőkutyázni szeretnék, ehhez választok kutyát. 

Nagyon sok csalódás születik abból, hogy az emberek sokszor nem elég objektívek, nem elég tudatosak ebben. Mindegy, hogy egy ügyességi kutyasportról van szó, egy őrző-védő sportról vagy a mentőkutyázásról: ha nem jól mérem fel a kutyámat és a képességeit, illetve azt, hogy számára mi a komfortos, mi a jó, akkor nem lesz soha igazán jó eredményünk, és soha nem fogjuk igazán jól érezni magunkat.

Az adásban részletesen hallunk arról, miként zajlik a mentőkutyák kiképzése és arról is, hogyan dolgoznak össze kétlábú munkatársaikkal a bevetéseken. Kiderül, hogy a mentőkutyás és a kutyája nem hősök, itt kutya is, ember is egy csapat része.

Szóba kerül az is, hogy milyen fajtájú, fizikai és egyéb képességekkel rendelkező kutyák alkalmasak leginkább a mentőkutyázásra. 

Mentőkutyának az a legjobb alapanyag, aki

  • szereti az embereket, aki kifejezetten nyitott, nagyon jól motiválható, de itt az igazán mélyről jövő, nagyon erős belső motiváció kell ahhoz, hogy a szélsőséges, zavaró körülmények között is motiválhatóak maradjon, teljesíteni tudjon a kutya
  • kellően önálló, megfelelni vágyó személyiség
  • jó fizikai adottságokkal rendelkezik, tehát atletikus és jó kondíciójú, mert romon kifejezetten megterhelő a mozgás, és sokszor nagy területeket be kell járni, kocogva, futva a kutyáknak.

Született mentőkutyafajta nincsen. Vannak egyedek, amelyek alkalmasak erre a munkára, és vannak olyan fajták, aminek az egyedi között több ilyet találunk. Ilyen például a belga juhászkutyák közül a rövid szőrű változat, a malinois, a labrador retrieverek, a working golden retrieverek, a border collie-k. 


Leczki Saroltát érdemes meghallgatni is, a Petcast podcast adásáért katt ide:

 




Petcast